V zime potrebuje naša pokožka inú starostlivosť, než akú ju doprajeme v priebehu leta. Zatiaľ čo v lete ide o to, aby mohla pokožka aj v parnom počasí voľne dýchať a nebola zbytočne zaťažovaná, v zime musíme zabrániť strate vlhkosti a musíme vytvoriť funkčnú bariéru medzi telom a vonkajším chladným podnebím. Preto vám dáme pár tipov, ktoré vaša koža v zime ocenia.
Starostlivosť o pokožku je predovšetkým doménou žien. Skutočnosť je ale taká, že svoju pozornosť by jej mali venovať aj muži.
Všeobecne platí, že aby pokožke nič nechýbalo, mali by sme prihliadať na to, aké vonku panujú klimatické podmienky . Pokiaľ je sparno na zalknutie, naozaj nie je múdre dávať na tvár niečo hutné a mastné. (Okrem toho, že sa to poriadne nevstrebe budete mastný a lesklý.) V zime zase nie sú vhodné ľahké hydratačné gély, pretože na tvári neurobia ochranný film, ktorý zabraňuje poškodzovaniu kože studeným vetrom a mrazom .
Okrem týchto základov si ale vaša pokožka v zime zaslúži aj zopár ďalších pozorností, na ktoré sa spoločne pozrieme nižšie.
Príznaky suchej pokožky
Než sa pustíme do konkrétnych tipov a trikov, mrkneme sa na to, ako v zime spoznáte suchú a citlivú pokožku , ktorá volá po vašej zvýšenej pozornosti a cielenejšej starostlivosti.
Suchá pokožka, ktorá je spôsobená chladným počasím, sa prejavuje:
- Začervenaním
- Hrubšou textúrou
- Suchými mapami
- Svrbením
- Podráždením
- Praskaním
- Pálením
Pevne ale veríme tomu, že vďaka nižšie uvedeným tipom to tak ďaleko nedôjde. (A ak áno, tak sa vám to podarí čoskoro napraviť.)
TOP 7 tipov pre zimnú starostlivosť o pleť
Hydratácia okamžite po umytí
Tvár by sme si mali umývať niekoľkokrát za deň. Ráno ju zbavíme nečistôt, ktoré vznikli po nočnej regenerácii. Večer sa zase zbavujeme líčidiel a nečistôt z vonkajšieho prostredia. Akonáhle sa teda umyjete vodou s jemným čistiacim prostriedkom na tvár, namažte ho krémom. Rovnaký postup aplikujte na telo. Hneď po kúpaní sa namažte krémom a až potom sa do niečoho oblečte.
Krém s UV faktorom
Krémom s UV faktorom by sme sa mali natierať každý deň. Aj keď nesvieti viditeľne slniečko. (UV lúče dokážu preniknúť k pokožke aj cez mraky.) Ako vieme, UV žiarenie má negatívny vplyv na vysušenie a predčasné starnutie pokožky. Preto používajte prípravky s SPF 20-30.
Zvlhčovač vzduchu
Pobyt v prekúrených vnútorných priestoroch zbavuje pokožku celého tela prirodzenej vlhkosti. Z toho dôvodu sa čoraz častejšie odporúča opatrenie zvlhčovača vzduchu, ktorý stratu vlhkosti kúrením trochu vyrovná. Myslite ale na to, že na vyššiu vlhkosť vzduchu budú reagovať aj vaše vlasy.
Studenšia sprcha
Nie, nehovoríme o tom, že by ste sa mali začať otužovať. (Aj keď, aj to má niečo do seba.) Ide predovšetkým o to, aby ste sa pravidelne nekúpali vo vriacej vode. Aj keď môže byť taký horúci kúpeľ niekedy príjemný, ak si ho budete dopriavať príliš často, skončíte s vysušenou a podráždenou pokožkou.
Šetrný peeling
Pokiaľ nechcete mať na tvári a na tele suché šupinky, najlepšie vám poslúži peeling. Ten by ale nemal byť príliš hrubý, pretože by mohol už aj tak oslabenú a suchú pokožku ešte viac podráždiť. Varianty v tomto ohľade existujú dve. Buď nebudete na peeling tak tlačiť, alebo si zoženiete taký, ktorého textúra sa podobá malým zrniečkom mokrého piesku.
Vnútorná hydratácia
Tá zahŕňa dostatočný pitný režim (voda, čaj…) a konzumáciu potravín a doplnkov stravy, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny omega 3. Medzi ďalšie látky, ktoré koža potrebuje pre svoj pekný vzhľad, patrí kolagén, ktorého množstvo má v priebehu života tendenciu ubúdať. (Napríklad aj kvôli pôsobeniu UV žiarenia, pred ktorým sa málokto chráni celoročným nosením krému s ochranným faktorom 30+.) Aby sa produkcia kolagénu trochu podporila, určite je vhodné ho dopĺňať z doplnkov stravy s jeho obsahom. V zložení by mala byť aj praslička roľná, ktorá podporuje normálny vzhľad pokožky a rast vlasov, a komplex vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité ako pre krásnu pokožku, vlasy a nechty, tak aj pre fungovanie metabolizmu a ďalších dôležitých telesných procesov.
Chráňte sa!
Pokiaľ sa teploty priblížia k bodu mrazu, alebo ešte nižšie, noste čiapky, šály, svetre, rukavice a ďalšie súčasti bežnej zimnej výbavy, ktoré vás udržia v teple.
Akými spôsobmi sa staráte v zime o svoju pokožku vy?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/winter-dry-skin – 11 tipov na prevenciu suchej pokožky v priebehu zimy (anglicky)