Pokiaľ sa zaujímate o redukciu hmotnosti, pravdepodobne ste už zvažovali, ako spolu súvisí chitosan a chudnutie. Medzi jeho hlavné výhody by malo patriť blokovanie tukov, takže by s ním malo byť možné znížiť denný kalorický príjem. Je to ale pravda? A môže pri jeho užívaní prebehnúť aj detoxikácia?
Potraviny na chudnutie sú v poslednej dobe veľkým trhákom. Kto by totiž nechcel jesť a zároveň pri tom strácať prebytočné kilá? (Z toho dôvodu sú veľmi obľúbené konjakové cestoviny.) Látok, ktoré však môžu pozitívne ovplyvniť vašu dennú kalorickú bilanciu či podporiť rýchlosť spaľovania, existuje oveľa viac.
Prečítajte si: Čo pre vás môže urobiť matcha čaj?
Chudnutie však môže mať aj inú motiváciu, než je len pekne vypracovaná postava. Nadmerné kilá so sebou môžu prinášať zvýšený cholesterol a vysoký tlak , čo priamo nahráva vzniku chorôb kardiovaskulárneho systému, ktoré môžu v krajných prípadoch končiť aj smrťou.
Práve preto sa pozrieme na to, či môže chitosan pozitívne ovplyvniť vaše záslužné snaženie.
Čo je chitosan?
Chitosan je vo svojej podstate polysacharid, ktorý sa získava deacetyláciou chitínu, ktorý sa nachádza vo vonkajších kostrách kôrovcov. Vzhľadom na to, že na seba dokáže nadväzovať niektoré ďalšie látky, bežne sa používa v čističkách vôd. V modernej dobe ho však obsahujú aj doplnky stravy na podporu chudnutia.
Vzhľadom na to, že ide o nevstrebateľnú látku s kladným nábojom, vyniká tým, že na seba viaže tuky. Tých môže byť štyroch až šesťnásobok jeho váhy. Potom ich dokáže odstrániť zo zažívacieho ústrojenstva skôr, než sa vstrebajú. Nedôjde teda k ich uloženiu. Tento mechanizmus môže mať pozitívny vplyv aj na zníženie cholesterolu .
Pozitíva chitosanu
Úbytok hmotnosti
Ako už bolo povedané, použitie chitosanu na chudnutie má svoje opodstatnenie. V prehľade z roku 2018 výskumníci analyzovali dáta zo 14 štúdií zahŕňajúcich celkom 1 101 účastníkov s nadváhou alebo obezitou. Porovnávali výsledky chudnutia u ľudí, ktorí užívali doplnky s obsahom chitosanu s výsledkami ľudí užívajúcich placebo.
Výsledky ukázali, že suplementácia chitosanom mierne znížila telesnú hmotnosť a index telesnej hmotnosti (BMI), keď bola spárovaná s diétou s obmedzeným príjmom kalórií a fyzickou aktivitou. Tieto výsledky podporujú zistenie podobného staršieho prehľadu, ktorý zistil, že doplnky s chitosanom môžu byť účinnejšie ako placebo, takže môže ísť o súčasť krátkodobého liečebného plánu pre nadváhu a obezitu.
Obe recenzie zaznamenali zlepšenie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Na druhú stranu, podľa niektorých neboli tieto štúdie dostatočne kvalitné, pretože medzi ich výsledkami panovala istá variabilita.
Zníženie cholesterolu
Chitosan môže mať väčší vplyv na hladinu cholesterolu ako na chudnutie. Prehľad z roku 2018, ktorý zhromaždil údaje o hladinách cholesterolu od viac ako 1 000 ľudí, dospel k záveru, že suplementácia chitosanom znížila celkový cholesterol aj LDL (zlý) cholesterol. Hoci HDL (dobrý) cholesterol nebol ovplyvnený, suplementácia chitosanom môže byť stále účinnou súčasťou plánu riadenia cholesterolu v krvi.
Má vedľajšie účinky?
Aj keď je chitosan dobre znášaný, treba si dávať pozor na jeho najväčšiu výhodu, ktorou je nadväzovanie ďalších látok. Tá môže viesť k zníženej absorpcii vápnika, horčíka, zinku a železa. Z toho dôvodu by sa mal pri užívaní chitosanu a ďalších liekov/doplnkov stravy dodržiavať aspoň dvojhodinový odstup.
Prečítajte si: Aké sú bylinky na vysoký tlak?
Ako ho užívať?
Pokiaľ máte o užívanie chitosanu záujem, ale nemáte tušenie, ako sa k nemu dostať, určite vás poteší, že sa nachádza v zložení jedného z obľúbených doplnkov stravy na chudnutie, o ktorom sme pomerne nedávno písali recenziu.
Ide o doplnok stravy HarmoLine, ktorý zoženiete vo voľnom predaji na oficiálnych stránkach výrobcu, a ktorý môže vhodným spôsobom podporiť vašu diétu a športové výkony. S jeho pomocou by ste teda mali dosiahnuť pozitívne výsledky o poznanie rýchlejšie.
Poznáte chitosan, alebo je to pre vás novinka?