Letná dehydratácia: Čo robiť a kedy vyhľadať pomoc

publikované , aktualizované 8. 8. 2024

Letná dehydratácia predstavuje veľkého strašiaka. Predovšetkým počas cestovania, ale napríklad aj v hlavách rodičov malých detí, ktoré sa môžu veľmi ľahko prehriať. Dehydratácia sa však môže objaviť aj v iných ročných obdobiach, kedy môže súvisieť s chorobou či iným zdravotným problémom. Preto sa pozrieme na všetko, čo by ste o nej mali vedieť!

Nemusíte mať práve diabetes insipidus, aby pre vás bola dehydratácia aktuálnou témou. V lete, keď sa teploty približujú k hranici trópov, si na dehydratáciu musíme dať veľký pozor všetci.

Aj keď veľké riziko straty telesných tekutín hrozí hlavne zvieratám a malým deťom (pretože sa kvôli menšiemu vzrastu prehrievajú rýchlejšie), na pozore by sa mali mať počas tepla aj dospelí. A zvlášť tí, ktorí sa pohybujú vonku alebo pracujú v prevádzkach, v ktorých je teplo celý rok. (Svoje o tom budú vedieť napríklad robotníci, ktorí pracujú niekde pri peci.)

Na dehydratáciu navyše nemusí mať v niektorých prípadoch priamy vplyv pitný režim, ale napríklad aj choroba. K strate tekutín totiž dochádza aj počas zvracania alebo pri hnačke.

Kedy vzniká dehydratácia?

jak vzniká dehydratace

O dehydratácii hovoríme vtedy, keď dôjde k vypareniu podstatnej časti vody z tela bez toho, aby došlo k jej dostatočnému doplneniu. Prípadne k doplneniu dôjsť môže, ale vplyvom rôznych faktorov sa môže voda z tela opäť dostať preč.

Medzi hlavné skupiny, ktoré sú dehydratáciou najviac ohrozené, patria:

  • Starší ľudia (s postupujúcim vekom sa pomaly vytráca pocit smädu)
  • Dojčatá
  • Malé deti
  • Chronicky chorí ľudia
  • Užívatelia diuretík a liekov, ktoré podporujú potenie

Z toho dôvodu u týchto skupín pravidelne kontrolujte ich pitný režim a to, či dodržiavajú zdravý životný štýl.

Prvá pomoc

dehydratace první pomoc

Než sa pozrieme na to, aká existuje prvá pomoc pri dehydratácii, ešte sa mrkneme na to, ako spoznáte, že má niekto so stratou tekutín z tela problémy.

Na úplnom začiatku nemusia byť príznaky dehydratácie príliš výrazné. Ako sa ale deficit vody v organizme prehlbuje, tým vážnejšie a viditeľnejšie môžu byť.

Jedným z prvých prejavov nedostatku tekutín je pocit smädu. Ako už ale bolo povedané vyššie, starší ľudia môžu mať tento signál skreslený tým, že sa pocit smädu postupne stráca.) Tiež sa najskôr stretnete s tmavo sfarbeným močom as pocitom sucha v ústach.

Z dlhodobého pohľadu sa môže objaviť aj problém so zápchou a pocit suchosti slizníc. Ak teda niečo také pri sebe a svojich blížnych zaregistrujete, snažte sa zvýšiť príjem tekutín počas dňa.

Často stačí obyčajná kohútiková voda, ktorá dodá telu to, čo potrebuje. U niektorých skupín môže zabrať aj voda s ovocnou šťavou, mierne sladený čaj alebo jemne mineralizovaná minerálna voda. Určite nepite nápoje, ktoré obsahujú alkohol a kofeín, pretože tie majú naopak tendenciu organizmus ešte viac odvodniť.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte vtedy, keď sú prejavy dehydratácie u človeka vážnejšie.

Pozor na:

  • Malátnosť a bolesť hlavy
  • Zmätenosť
  • Extrémne nízky krvný tlak
  • Nevoľnosť
  • Bezvedomie
  • Šok

Tiež vyhľadajte lekára vo chvíli, keď trpíte silným zvracaním a hnačkou, pretože tieto problémy obvykle dehydratáciu priamo spôsobujú. Varovanie môže predstavovať aj neustály smäd, ktorý pretrváva aj napriek tomu, že stále niečo pijete. Potom by mohlo ísť o príznak neliečenej cukrovky.

V prípade, že je dehydratácia naozaj vážna, lekár môže zvoliť doplnenie tekutín do tela prostredníctvom infúzie.

Predchádzajte dehydratácii pitným režimom

prevence dehydratace

Základom prevencie dehydratácie je jednoznačne správne nastavený pitný režim, v ktorom by malo byť dostatočné množstvo tekutín. (Aspoň 2,5-3 litre počas dňa.) Do pitného režimu sa tiež zahŕňajú polievky a niektoré druhy vodnatého ovocia a zeleniny. Keď niekam idete alebo idete, tiež si nezabudnite brať všade so sebou fľašu s vodou.

Riešili ste niekedy komplikácie spôsobené dehydratáciou?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár