Podráždený žlčník: Ako dlho trvá a akú zvoliť diétu

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Pokiaľ vás bolí žlčník, je skoro isté, že mu budete musieť v niektorých ohľadoch prispôsobiť svoj životný štýl. V opačnom prípade sa musíte pripraviť na široké spektrum problémov, kvôli ktorým môžete skončiť dokonca až na pohotovosti. Keďže žlčník môže trpieť hlavne počas decembrového hodovania, pozrieme sa na to, ako upokojiť podráždený žlčník a na mnoho ďalších vecí, ktoré by ste mali o tomto nepríjemnom probléme vedieť.

Diskusia sa často plní ľuďmi, ktorí si v priebehu decembra doprajú štedré porcie alkoholu, sladkých a tučných cukroviniek, zemiakového šalátu, klobás a ďalších maškrt. Jedného dňa im ale niečo príliš nesadne a rieši podráždený žlčník.

Keďže nie sú príznaky a prejavy tohto problému až tak dobre známe, môžete si dlhšiu dobu myslieť, že vás trápi niečo úplne iné.

Existuje na podráždený žlčník nejaká účinná liečba? A ako by ste kvôli nemu mali upraviť svoj jedálniček?

Čo je žlčník?

Žlčník, alebo tiež žlčový mechúr, je vakovitý orgán, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti pečene. Jeho primárnou funkciou je skladovanie žlče, ktorá je dôležitá v priebehu trávenia. Niektorí ľudia majú žlčník citlivejší, takže im môže začať spôsobovať v niektorých situáciách bolesť. Pokiaľ sa problémy so žlčníkom ignorujú, môže sa u vás objaviť aj žlčníkový záchvat. Bolesť žlčníka je najčastejšie situovaná do pravého podrebria. To, že vás na tomto mieste občas bolí ale nemusí znamenať, že máte so žlčníkom problémy.

Príznaky podráždeného žlčníka

Podráždený žlčník: Ako dlho trvá a akú zvoliť diétu

Podráždený žlčník a žlčníkový záchvat spolu môžu úzko súvisieť, preto sa pozrieme na to, ako taký záchvat bezpečne spoznáte.

Medzi jeho prejavy patria:

  • Náhla a ostrá bolesť, ktorá môže trvať aj počas niekoľkých hodín
  • Tupá, alebo kŕčovitá bolesť v pravom rebrí, ktorá sa rýchlo zhoršuje
  • Intenzívna bolesť, počas ktorej nemôžete pokojne sedieť ani stáť
  • Bolesť, ktorá sa nezlepšuje ani nezhoršuje pri pohybe
  • Citlivosť brucha

Bolesť žlčníka môže vystreľovať do chrbta a do pravého ramena. V niektorých prípadoch môže žlčníkový záchvat sprevádzať aj zvracanie, nevoľnosť, horúčka, zimnica, tmavý moč a žltkasté sfarbenie kože.

Ak sa problémy so žlčníkom neriešia, môžu vyústiť do problémov s pečeňou. V neposlednom rade môže dôjsť aj ku komplikáciám s pankreasom. Určite sa teda neoplatí tento problém podceniť.

Dĺžka žlčníkového záchvatu nie je jednotná, ale môže trvať niekoľko hodín.

Žlčníková diéta

Podráždený žlčník: Ako dlho trvá a akú zvoliť diétu

Okrem straty hmotnosti a užívania liekov, prípadne aj operácie, môže byť jedným z hlavných spôsobov riešenia tohto problému žlčníková diéta, ktorá zaistí, že by sa malo minimalizovať riziko záchvatov.

Aj keď sa to nezdá, žlčník je veľmi citlivým orgánom, ktorý vyžaduje, aby sme si dopriali zdravú a pestrú stravu. Pokiaľ si naopak dávate veľa spracovaných potravín a tuku, môže to problémy so žlčníkom naopak vyvolať.

Medzi najlepšie druhy diét na žlčník patrí tá Stredomorská, v ktorej je dostatočné množstvo zdravých tukov, rýb, ovocia a zeleniny a strukovín. Do úvahy pre vás môže prichádzať aj DASH diéta, v priebehu ktorej sa zase obmedzuje príjem červeného mäsa, tuku a soli. Čo sa týka bielkovín, skúste častejšie siahať po ich prírodných zdrojoch.

V prípade, že pijete alkohol, nemali by ste sa odtrhnúť z reťaze, ale mali by ste ho piť v umiernenom množstve.

Čo ďalšie pomáha?

Podráždený žlčník: Ako dlho trvá a akú zvoliť diétu

Vášmu žlčníku prospeje, keď začnete byť (aspoň trochu) fyzicky aktívny. Nadváha je totiž jedným z rizikových faktorov pre vyššiu hladinu cholesterolu. Zároveň žlčníka nerobí dobre, pokiaľ celý deň len sedíte, takže si skúste každý deň dopriať aspoň krátku prechádzku.

Trochu paradoxne by ste však nemali trvať na tom, že svoj životný štýl (vrátane váhy) zmeníte z týždňa na týždeň. (Alebo z mesiaca na mesiac.) Radikálne chudnutie a blesková zmena životného štýlu opäť negatívne prispieva k riziku problémov so žlčníkom. (Tentoraz sú v hre žlčníkové kamene.)

Z toho dôvodu sa hodí nič extra nepreháňať a zvykať si na nový spôsob života postupne. Síce to od vás bude vyžadovať trpezlivosť a skutočne silnú motiváciu, je ale dôležité si uvedomiť, že to všetko robíte pre svoje vlastné zdravie.

Tiež máte problémy so žlčníkom? Ak áno, čo vám pomohlo minimalizovať riziko vzniku žlčníkových záchvatov?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack – Všetko o žlčníkovom záchvate (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet – Žlčníková diéta (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár