O prechode sa väčšinou hovorí skôr v spojení so ženami. Označujeme ho ako menopauzu či klimaktérium. Prechod u mužov sa nazýva andropauza. Zatiaľ čo menopauzu vieme jasne definovať, s andropauzou to nie je také jednoduché.
Obe pohlavia v období prechodu zažívajú psychický nápor pod vplyvom hormonálnej zmeny, ktorá spôsobuje náladovosť, depresie a apatiu . Obdobie prechodu je značne individuálne, rovnako ako samotné príznaky, ktoré andropauzu môžu sprevádzať. Andropauza a menopauza sa od seba líšia.
Čo je to prechod u mužov
Ako andropauza u mužov sa označuje obdoba menopauzy u žien. Význam slova andropauza nie je úplne presný. Označuje totiž stratu tvorby mužských pohlavných hormónov , predovšetkým testosterónu . Počas mužského prechodu aj po ňom aj naďalej telo muža produkuje testosterón, ale len obmedzene, napriek tomu stále viac, ako u žien.
Andropauza, čiže prechod u mužov , sa označuje aj ako syndróm mužského starnutia . Menopauzou si prejde každá žena, ale andropauza u mužov je miernejšia a dokonca nepostihuje každého muža . Napriek tomu postihne viac ako 80 % mužov okolo 50. roku života . Ovplyvňuje to genetika aj životný štýl . Proti andropauze môžete bojovať zdravým životným štýlom aj farmaceutickými produktmi.
Príznaky prechodu u mužov
- napätie, nervozita, stres a celková podráždenosť
- zníženie celkovej aktivity aj životnej energie a zvýšená únava
- návaly tepla a nadmerné potenie, najmä v noci
- svalová slabosť a obmedzená fyzická výkonnosť
- bolesti kĺbov, šliach aj svalov
- úbytok svaloviny, chudnutie, prepadnutá tvár a nezdravá farba pleti
- pribúdanie tuku aj bez zmeny stravovacích návykov
- kardiovaskulárne problémy s rizikom infarktu
- rednutie a slabnutie kostí, vyššia lámavosť a osteoporóza
- problémy s koncentráciou a výpadkami pamäte
- problémy so spánkom aj napriek sústavnej únave
- skľúčenosť, podráždenosť a depresia
- nechuť do života a neschopnosť sa radovať
- strata vlasov a rednutie ochlpenia
- problémy s prostatou
- vplyvom nedostatku testosterónu sa dostavia problémy s erekciou
- opadá záujem o sexuálny styk
- individuálne sa objavujú aj ďalšie komplikácie
V akom veku začína andropauza?
Pokles hormónov u mužov je prirodzený od 30 rokov , ale príznaky nedostatku testosterónu sa u mužov objavujú až okolo 50. roku života. Väčšinou sa objaví andropauza po 40. Andropauza môže zapríčiniť aj rozpad vzťahu . Aj keď primárne muža oslabuje a psychicky vyčerpáva a úbytok hormónov znižuje libido, niekedy príznaky u mužov fungujú opačne. Chytia druhú miazgu , stanú sa z nich alfa samci a snažia si dokazovať, že ešte nie sú starí. Výrazne sa im zvýši túžba po sexe a hľadajú si mladšie partnerky.
Liečba a prevencia andropauzy
Jednou z možností liečby andropauzy je hormonálna substitučná terapia , ktorá dodáva telu chýbajúce hormóny , ako je testosterón . Funguje bežne u žien v období menopauzy aj pri andropauze u mužov. Má pozitívne výsledky , ale aj negatívne vedľajšie účinky . Nehodí sa pre oslabených pacientov, pacientov s onkologickými ochoreniami, alebo u mužov, ktorí chcú mať ešte deti. Hormonálna substitučná terapia funguje na podobnom princípe ako hormonálna antikoncepcia u žien. Podávanie dávok testosterónu bráni tvorbe spermií a môže viesť až k neplodnosti .
Andropauzu a väčšinu fyzických i psychických ťažkostí môžete zmierniť vhodnou životosprávou . Zdravý životný štýl je aj vhodná prevencia pred andropauzou. S tým súvisí minimum alkoholu a absencia fajčenia . Vhodné je pravidelne cvičiť a posilňovať , aby bolo telo odolnejšie a silnejšie. Využiť môžete aj prírodné produkty .
Vo chvíľach, kedy sú príznaky príliš intenzívne a výrazne ovplyvňujú zdravotný stav, je vhodné vyhľadať lekára, ktorý nasadí vhodnú hormonálnu substitučnú terapiu . Najefektívnejšie je zájsť za sexuológom. Niekedy môže psychický stav vyžadovať sedenie u psychológa. U žien je to časté, podobné prípady sa vyskytujú aj u mužov.
Vyšetrenie andropauzy
V prípade príznakov andropauzy vyšetrí fyzicky odborník celkovú kompozíciu tela, ochlpenia, genitálie, prostatu a prsia, aby tak vylúčil iné ochorenia. Z dvoch nezávislých laboratórnych vyšetrení sa potom zistí hladina celkového a voľného testosterónu v krvi. Ak sa andropauza potvrdí, nastaví lekár vyhovujúci liečbu, buď prírodný , alebo predpíše lieky . Podáva sa testosterón a stav sa sleduje.
Po začatí liečby sa dostavuje zvýšenie sexuálneho záujmu, erektilná funkcia aj percentá svalovej hmoty a sily, zníženie objemu viscerálneho tuku, zlepšenie pamäti, celkového psychického i fyzického stavu a kvality života. K rizikám liečby patrí vznik rakoviny prostaty, zvýšený počet krviniek, vypadávanie vlasov a akné. Pacient musí s lekárom aktívne spolupracovať . Dôležité je zmeniť životné sty, podporiť liečbu stravou bohatou na vitamíny a minerály, zaradiť pravidelnú pohybovú aktivitu a pozitívne myslenie.